W jaki sposób i od kiedy myć małym dzieciom zęby?

W jaki sposób i od kiedy myć małym dzieciom zęby?

U dzieci zęby należy myć odkąd pierwszy ząbek pojawi się w buzi Państwa pociechy. Początkowo trzeba używać pasty bez fluoru, a jedynie z wapniem dopóty, dopóki dziecko nie nauczy się wypluwać pasty. Nie wolno pozwalać zasypiać dziecku podczas jedzenia słodkiej kaszki, bez umycia potem ząbków. Nie należy też poić dzieci w nocy słodkimi soczkami, czy herbatkami. Przy prawidłowej higienie ząbki mleczne rzadko się psują – warto nieco ,,powalczyć” o jej zachowanie, tak by dziecko potem nie cierpiało z powodu bólu zębów.

 

Czasami rodzice mówią, że dziecko nie da sobie umyć zębów lub, że nie chce otworzyć buzi. Podobnie dzieci nie lubią być ubierane, chciałyby wyjść z domu w mroźny dzień bez czapeczki i szaliczka, a na to troskliwi rodzice nie pozwolą dla zdrowia pociechy. Podobnie jest z kwestią mycia zębów – też dla zdrowia najmłodszych trzeba tego dopilnować.

 

Pierwszym krokiem do mycia zębów jest szczotkowanie, które powinno się wprowadzić jak najwcześniej, gdy tylko pojawi się pierwszy ząbek u dziecka. Czynność tę trzeba wykonywać bardzo delikatnie przy pomocy miękkiej szczoteczki dla dzieci. W ten sposób nie tylko czyścimy pierwsze zęby mleczne, ale też przyzwyczajamy dziecko do regularnego mycia zębów i pokazujemy mu, że jest to codzienna rutyna.

 

Szczoteczka do zębów dla małego dziecka powinna mieć małą główkę i miękkie włosie. W przypadku bardzo małych dzieci używamy tylko wody, pastę do zębów możemy wprowadzić dopiero po 18 miesiącu życia. Ważne jest, żeby na początku była to pasta bez fluoru lub z bardzo małą ilością fluoru.

 

Dwuletnie dzieci można już uczyć, myć zęby samodzielnie. Warto poprosić higienistkę Perfectdent o porady, w jaki sposób wykonywać tę czynność prawidłowo – nie naciskać zbyt mocno, myć zęby z zewnętrznej i wewnętrznej strony kolistymi ruchami. Żeby zachęcić dziecko do mycia zębów, można stosować pasty o jego ulubionym smaku np. truskawkowym czy malinowym. Dobrym sposobem na oswojenie dziecka z myciem zębów jest także czytanie mu książeczek o tematyce dentystycznej.

 

W przypadku małych dzieci używamy pasty bez fluoru. Dopiero, gdy dziecko jest w stanie wypłukać usta i wypluć, wprowadzamy pastę z niską zawartością fluoru.

 

Regularne mycie zębów mlecznych, rano i wieczorem, nie tylko pomaga usuwać bakterie i płytkę nazębną powodujące próchnicę i choroby dziąseł, ale także kształtuje zdrowe nawyki u dziecka.