Protetyka - Kielce

protetyk Kielce

Czym jest protetyka

Protetyka to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem zaburzeń estetyki twarzy i funkcji narządu żucia spowodowanych utratą fragmentu zęba, całego zęba bądź wielu lub nawet wszystkich zębów. Mając do dyspozycji wiele metod i współczesnych rozwiązań dążymy do tego aby móc zaproponować Pacjentowi różne drogi i wybrać z Nim tę jedną, właściwą która spełni oczekiwania i pozwoli osiągnąć cel jakim również dla naszego zespołu jest piękny uśmiech, wyraźna mowa i wygoda użytkowania.

Wykonujemy:

Licówki porcelanowe

cieniutkie nakładki z porcelany na zęby, dające najwyższej jakości trwały efekt estetyczny – jak „hollywood smile” i nie przebarwiają się pod wpływem kawy, herbaty, czy też nawet palenia tytoniu.

Szczególnie polecamy je na zęby żywe o nieprawidłowym kształcie, czy kolorze. Czasami nie wymagają szlifowania wcale, a zazwyczaj jedynie niewielkiej ilości szlifowania zębów. Są one trwałe pod warunkiem prawidłowej okluzji u pacjenta. Można poczytać na forach internetowych, że czasem licówki się odklejają, ale dzieje się tak jedynie przy nieprawidłowej kwalifikacji pacjenta do zabiegu, dlatego tak ważna jest wizyta konsultacyjna przed wykonaniem jakichkolwiek uzupełnień protetycznych.

Dla wykonania licówek potrzebne są trzy wizyty:

 1. Wizytka konsultacyjna 
 2. Wizyta na której lekko szlifujemy lub tylko korygujemy zęby i pobieramy wyciski
 3. Wizyta na której je przyklejamy

Korony licowane porcelaną

 • Na metalu 
 • na cyrkonie 
 • na dwukrzemianie litu 
 • na aluminie (system Procera) 

Odtwarzają całą koronę zęba, są osadzane na stałe na zębie własnym lub implancie.

Mosty licowane porcelaną

 • Na metalu 
 • na cyrkonie 

Mostami odtwarzamy braki pojedynczego lub kilku zębów. Są one osadzane na stałe na zębach własnych lub implantach.

Protezy częściowe

 • tradycyjne akrylowe osiadające
 • protezy szkieletowe na metalu – w porównaniu z poprzednimi nie leżą bezpośrednio na błonie śluzowej jamy ustnej tylko częściowo wiszą na precyzyjnych zaczepach, dzięki czemu odciążają dziąsła, nie zwiększają rozchwiania zębów i są cieńsze oraz bardziej ażurowe od protez akrylowych.
 • protezy szkieletowe acetalowe – NOWOŚĆ! – jest to odmiana protez szkieletowych, tylko zamiast metalu zastosowany jest częściowo elastyczny, estetyczny materiał w kolorze zębów. Podpowiadamy, że pacjenci zazwyczaj bardzo lubią tego typu uzupełnienia i spotykamy się ze słowami zachwytu nad umiejętnościami inż. techniki dentystycznej, z którym współpracujemy.
 • uzupełnienia na zamkach protetycznych – te protezy mają całkiem niewidoczne zaczepy. Do ich wykonania, potrzebne jest założenie koron protetycznych na zęby filarowe. Z koron wychodzą zaczepy (matryce), a w protezie są łoża do tych zaczepów (patryce). W praktyce działa to jak zatrzaska do odzieży – proteza wpina się precyzyjnie i nie widać elementów retencyjnych. Tego typu uzupełnienia wykonujemy od ponad 16 lat.

Protezy całkowite

 • tradycyjne akrylowe osiadające
 • protezy over-denture – wykonywane są najczęściej w przypadku, gdy w żuchwie pozostają np. jedynie dwa zęby. Jeśli do tych zębów przyłoży się klamry protetyczne (zwane haczykami) to na zasadzie dźwigni prostej te zęby mogą się szybko rozchwiać i pacjent może je stracić. W takim wypadku lepiej skrócić te zęby do granicy dziąsła i wkleić w nie wkłady z matrycami. Proteza wpina się wtedy jak na zatrzaskę w odzieży i nie powoduje rozchwiania pozostałych filarów. Warto pamiętać, że proteza dolna bez żadnych zaczepów trzyma się słabo, dlatego over-denture są bardzo chwalone przez pacjentów.
 • protezy wsparte na implantach – w zależności od warunków miejscowych i ilości wszczepionych implantów mogą to być uzupełnienia przypominające mosty tyle że zdejmowane aż po bardzo proste i stosunkowo tanie protezy całkowite wsparte o miniimplanty – rozwiązanie bardzo lubiane przez pacjentów.