Periodontologia - Kielce
Leczenie paradontozy
Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów periodontologicznych oferujemy rzetelne postępowanie, mające na celu przede wszystkim zahamowanie postępu choroby. Jest to kluczowym punktem wyjścia do sukcesu w leczeniu, zachowaniu własnych zębów i przywrócenie pięknego uśmiechu.
Uprzedzając pytania, jakie czesto zadawane są telefonicznie, informujemy, że nie przyjmuje u nas specjalista periodontolog, ale współpracujemy ze Specjalistą z Krakowa – dr hab. nauk medycznych Kingą Grzech –Leśniak i do Pani Doktor kierujemy naszych pacjentów w razie potrzeby wykonania wysokospecjalistycznego zabiegu, czy też w przypadku wątpliwości diagnostycznych.
Bierzemy stały udział w szkoleniach z zakresu periodontologii oraz mamy wypracowany SKUTECZNY algorytm postępowania w przypadku choroby przyzębia, tak by można było chorobę zahamować i pomóc pacjentom zachować własne uzębienie na długie lata.
Perfectdent
to miejsce, gdzie można uzyskać skuteczne leczenie PARADONTOZY, czyli choroby przyzębia.
Niektórzy sądzą, że jest to choroba nieuleczalna, ale nie jest to prawdą. Oferujemy kompleksową diagnostykę i mamy skuteczne rozwiązanie pozwalające objawy tej choroby całkowicie wyleczyć, choć jest to proces wymagający czasu i współpracy ze strony pacjenta, tak jak w każdej innej chorobie przewlekłej.
Warto wiedzieć, że paradontoza, to nie tylko problem rozchwiania i utraty uzębienia, ale bardziej niż jakikolwiek inny problem dotyczący jamy ustnej prowadzi do utraty zdrowia całego organizmu. Jednym ze skutków choroby przyzębia i jest choroba Alzheimera co jest w sumie rzeczą, która może zwrócić uwagę, ale nie tylko ten problem wynika z paradontozy. Choroba przyzębia wzmaga też ryzyko udaru i zawału, a przede wszystkim jest trwającym LATAMI źródłem infekcji bakteryjnej ogólnoustrojowej. Wzmaga więc choroby reumatyczne i jest czynnikiem ogromnego ryzyka w przypadku konieczności immunosupresji.
Oferowana u nas diagnostyka i leczenie
Przy podejrzeniu choroby przyzębia wykonujemy badanie sondą elektroniczną PA-ON i określamy wskaźniki dziąsłowe, które pokazują zaawansowanie procesu oraz dają jedyną realną możliwość monitorowania
Leczenie paradontozy – cennik
Pierwsza wizytka konsultacyjna: 150 zł
Badanie sondą PA-ON: 350 – 400 zł
Test PET (badanie genetyczne): 480 zł
Każdy pacjent jest inny, więc leczenie dobierane jest indywidualnie w zależności od zaawansowania stanu chorobowego i od możliwości pacjenta w zakresie wykonywania zaleceń lekarza stomatologa lub dyplomowanej higienistki stomatologicznej w kwestii zabiegów domowych. Na siłę i bez zgody (w tym finansowej zgody) pacjenta nie wykonujemy przecież żadnych zabiegów. Zawsze i szczerze, jest nam niezwykle miło, jeśli dzięki zaufaniu pacjenta i Jego współpracy osiągamy sukces w postaci zahamowania postępu paradontozy i zachowania własnych zębów u naszego pacjenta!
Choroba przyzębia
Najważniejszą informacją na temat paradontozy (choroby przyzębia) jest fakt, że jest to CHOROBA BAKTERYJNA wywoływana przez beztlenowe bakterie żyjące w kieszonkach dziąsłowych, czyli na granicy zęba i dziąsła, które to bakterie niszczą przyzębie oraz kość utrzymującą zęby, ale wpływają też negatywnie na cały organizm.
Warto wiedzieć, że według badań naukowych jednym ze skutków choroby przyzębia najprawdopodobniej jest choroba Alzheimera ale nie tylko ten problem wynika z paradontozy. Świadczą o tym artykuły naukowe
konkluzja:
Z medycznego punktu widzenia jest jednak oczywiste, że zapobieganie chorobom przyzębia lub strategie ukierunkowane na patogeny kamienia nazębnego, takie jak P. gingivalis, mogą mieć duży wpływ na częstość występowania i postęp choroby Alzheimera, chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2 oraz prawdopodobnie wielu innych zaburzeń .
Podobnych artykułów, można znaleźć oczywiście dużo więcej.
Przykrą wiadomością jest ta, że niestety nawet obecnie choroba przyzębia naprawdę rzadko jest rzetelnie diagnozowana na wczesnym etapie. Tymczasem wystarczy oprócz zwykłego zgłębnika, którym diagnozuje się próchnicę, użyć zgłębnik periodontologiczny (sondę )i wysondować kieszonki dziąsłowe badanego pacjenta. Jest to bardzo szybkie badanie wstępne, po którym można zidentyfikować czy problem istnieje, czy nie i powinno być szerzej stosowane. Dokładniejsza diagnostyka, typu wykres głębokości kieszonek i wymaz bakteriologiczny, przeprowadzana jest w dalszym etapie. Kolejnym problemem, jest konieczność współpracy pacjenta w leczeniu paradontozy, bo w leczeniu próchnicy, lekarz dentysta jest poniekąd ,,usługodawcą”. Pacjent przychodzi z chorym zębem – wychodzi z zaplombowanym (wypełnionym)/wyleczonym kanałowo, tak samo w przypadku wykonywania uzupełnień protetycznych, a nawet leczenia ortodontycznego – pacjent przychodzi po aparat, zgłasza się regularnie na wizyty, więc po pewnym czasie ma wyprostowane zęby i itd. W przypadku choroby przyzębia, leczenie jest podobne jak w przypadku innych chorób przewlekłych – bez stosowania się do zaleceń higienicznych, które pokazywane i przekazywane są u nas w gabinecie i regularnych wizyt kontrolnych przez dalsze lata nie ma możliwości trwałego wyleczenia. Nie ma żadnego skutecznego pojedynczego zabiegu, czy też leku mogącego chorobę przyzębia pokonać. Da się ją jednak zastopować i sprawić by jej objawów już nigdy nie było, co zaręczam, bo tak się dzieje u dobrze współpracujących pacjentów w naszej praktyce. Ważne jest by o paradontozie więcej mówić, bo niestety mało jest na ten temat informacji.
Dobrą wiadomością jest ta, że wyleczenie (zastopowanie) paradontozy na daną chwilę, da się zmierzyć matematycznie, sondując dziąsła i licząc wskaźniki dziąsłowe. W momencie gdy choroba przyzębia jest w remisji, można zająć się rekonstrukcjami zębów, czy nawet leczeniem ortodontycznym tak by uzyskać piękny i zdrowy, wymarzony uśmiech.
Metamorfoza:
Przed:
W trakcie:
Zabiegi w leczeniu choroby przyzębia (paradontozy)
Specjalistyczna higienizacja pacjenta (ok 60 min)
Wizyta higienizacyjna to pierwszy a zarazem najważniejszy krok do skutecznego leczenia paradontozy. Edukacja pacjenta na temat prawidłowej higieny jamy ustnej i wdrożenie prawidłowych nawyków higienizacyjnych w życie w połączeniu z specjalistycznymi produktami i zabiegami w gabinecie przynosi najlepsze efekty leczenia.
Wizyta rozpoczyna się od omówienia wyników badań diagnostycznych, które zostały wykonane po konsultacji periodontologicznej. Dyplomowana higienistka omawia istotę problemu oraz dokonuje pomiaru wskaźników dziąsłowych: API(krwawienie dziąseł), PBI(obecność płytki nazębnej), CPITN(ocena potrzeb periodontologicznych pacjenta). Wskaźniki te mierzone są później na wizytach kontrolnych w celu oceny postępów leczenia periodontologicznego.
Następnie dyplomowana higienistka stomatologiczna wybarwia płytkę nazębną przy pomocy specjalnego preparatu dzięki czemu pacjent przy pomocy lusterka/kamery wewnątrzustnej może zobaczyć na własnych zębach obecność biofilmu (płytki nazębnej).
Kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniej metody szczotkowania oraz oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Higienistka dobiera odpowiednie przybory, przeprowadzany jest instruktaż na modelu, a co ważniejsze w ustach pacjenta dzięki czemu jest on przystosowany do jego indywidualnych potrzeb. Specjalistyczna higienizacja to także dobranie produktów leczniczych do codziennej higieny jamy ustnej przeznaczonych dla pacjentów periodontologicznych.
Wszystkie zalecenia i listę rzeczy które trzeba zakupić pacjent otrzymuje na piśmie. Podczas trwania wizyty higienistka zawsze stara się odpowiedzieć na wszystkie pytania pacjenta związane z procesem leczenia. Jesteśmy także zawsze w kontakcie telefonicznym z naszymi pacjentami w razie pytań i wątpliwości co do postępowania leczniczego w domu, zachęcamy do kontaktu telefonicznego bądź e-mail.
Piaskowanie Air Flow Perio (ok 30 min)
Piaskowanie jest bardzo popularnym zabiegiem w gabinetach stomatologicznych. Dzięki niemu możemy pozbyć się przebarwień oraz biofilmu z powierzchni zębów. Jednakże pacjenci z chorobą przyzębia wymagają specjalistycznych produktów do przeprowadzenia tego zabiegu. Nie zalecane jest piaskowanie przy pomocy standardowych preparatów które mogą podrażnić dziąsła a nawet znaostrzyć stan chorobowy. Dlatego w naszym gabinecie używamy specjalistycznych piasków do stosowania nad i poddziasłowego przeznaczonych dla pacjentów periodontologicznych.
Piasek Air-Flow Perio przeznaczony jest do profilaktyki poddziąsłowej. Dzięki niskiemu ciężarowi właściwemu i drobnym ziarenkom (25 mikronów), piasek jest delikatny i nie narusza tkanek miękkich, podniebienia ani powierzchni zębów. Piasek Air-Flow Perio, zbudowany jest na bazie glicyny, dzięki czemu może rozpuszczać się nawet w bardzo głębokich kieszonkach dziąsłowych. Profilaktyka poddziąsłowa z użyciem piasku Air-Flow Perio może być stosowana również u osób z zaawansowanymi chorobami przyzębia redukując ilość bakterii w kieszonkach dziąsłowych.
Skaling głęboki – głębokie oczyszanie (ok 40 min)
Skaling głęboki to rodzaj skalingu leczniczego. Polega na dokładnym oczyszczeniu zębów nad i poddziasłowo z kamienia nazębnego na całej głębokości kieszonki dziąsłowej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń dolegliwości bólowe są zredukowane do minimum a powierzchnia poddana zabiegowi jest wygładzona co zmniejsza osadzanie się kamienia w przyszłości.
Zabieg skalingu głębokiego znacznie różni się od skalingu kosmetycznego wykonywanego standardowo w gabinetach stomatologii zachowawczej, który jest zwykle wykonywany bardzo powierzchownie i nie spełnia potrzeb pacjentów periodontologicznych.
Fluoryzacja
Zabieg polegający na aplikacji związków fluoru na powierzchnie zębów w celu zmniejszenia nadwrażliwości oraz zabezpieczenia zębów przed próchnicą. Zabieg najczęściej wykonywany jest po oczyszczaniu zębów. W zaawansowanej chorobie przyzębia czasami fluoryzację wykonujemy na kolejnej wizycie z powodu krwawienia i podrażnionych dziąseł.
Kiretaż (root planning)
Zabieg polega na oczyszczeniu kieszonki przyzębnej z kamienia nazębnego, resztek pokarmowych, ziarniny zapalnej (patologicznej tkanki) z jednoczesnym wygładzeniem powierzchni korzenia, które zapobiega osadzaniu się bakterii. Wygładzenie tych powierzchni przyczynia się do prawidłowego procesu gojenia.
Usuwanie nawisów wypełnień
Wygładzenie wypełnień przy pomocy specjalnej kątnicy oscylacyjnej, gładzików, pasków polerujących. W przypadku pacjentów z zapaleniem przyzębia konieczna jest korekta nawisających wypełnień jeśli takie występują. Wypełnienia powinny odtwarzać ciasne punkty styczne (płaszczyzny kontaktu) między zębami, aby zapobiec wchodzeniu i zaleganiu resztek pokarmowych między zęby. Wypełnienia nie mogą mieć nawisów, gdyż uniemożliwia to właściwe oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych, co sprzyja rozwojowi stanów zapalnych dziąseł i próchnicy wtórnej. Czasami korekta nawisów jest niemożliwa i należy takie wypełnienie zęba wymienić na nowe aby zapobiec rozwojowi stanu zapalnego.
Płukanie kieszonek dziąsłowych z aplikacją leku
Płukanie kieszonek dziąsłowych preparatami, które zwalczają nagromadzone w kieszonkach bakterie. Zabieg powoduje zminimalizowanie bólu oraz stanu zapalnego. Skutecznie pozbywamy się zalegających w kieszonkach zanieczyszczeń. Stosowane środki tworzone są często na bazie chloroheksydyny uznawanej za jeden z najskuteczniejszych środków przeciwbakteryjnych stosowanych w jamie ustnej.
LASEROWE LECZENIE PARADONTOZY
Laserowa dezynfekcja kieszonek dziąsłowych (ok 30 min)
Laserowe leczenie kieszeni przyzębnych polega na nałożeniu specjalnego fotouczulacza, który pochłaniany jest przez drobnoustroje i po aktywacji światłem laserowym usuwa je w 99,9%. Pozwala to dokładnie zdezynfekować nawet najgłębsze kieszonki i stymulować regenerację przyzębia. Zabieg jest bezbolesny i małoinwazyjny. Dzięki laseroterapii znikają dolegliwości bólowe, wysięk i stan zapalny w obrębie danego zęba. Zabieg powinno wykonywać się w seriach. Warto go również połączyć z biostymulacją.
Biostymulacja (ok 10 min)
Zabieg polega na naświetlaniu miejsc zmienionych chorobowo laserem o niskiej mocy. Światło lasera regeneruje tkanki i hamuje stany chorobowe. Biostymulacja jest zabiegiem szybkim i bezbolesnym.
Laserowa dezynfekcja implantów i prac protetycznych
Choroba przyzębia ma przewlekły charakter z okresami zaostrzenia i łagodzenia, zawsze jednak prowadzi do stopniowego niszczenia i zanikania tkanki kostnej w rejonie krwawiących dziąseł.
Jest to istotne zwłaszcza przy implantach, które są szczególnie narażone na zanik kości z powodu braku mechanizmów obronnych takich, jak przy własnych zębach. Zabieg fotoaktywnej dezynfekcji wokół implantów i prac protetycznych pozwala na skuteczne pozbycie się bakterii w tym rejonie i zwiększa szanse na długie utrzymanie prac protetycznych u pacjentów borykających się z paradontozą.
Laserowe leczenie zapalenia dziąseł
Zabieg laserowy polegający na naświetlaniu wiązką lasera dziąseł w stanie zapalnym. Światło lasera działa stymulująco na komórki, niweluje obrzęk, zaczerwienienie, bolesność i krwawienie. Warto powtórzyć zabiegi biostymulacji po kilku dniach w celu osiągnięcia najlepszych efektów.
Diagnostyka skuteczności oczyszczania bakterii.
Dzięki zjawisku fluorescencji przy pomocy wyspecjalizowanego lasera diagnostyczngo kontrolujemy skuteczność oczyszczania bakterii po wykonywanych zabiegach dezynfekcyjnych.
Laserowe leczenie nadwrażliwości zębów
Nadwrażliwość zębów często towarzyszy pacjentom periodontologicznym z powodu odsłoniętych szyjek zębowych. Ból zębów spowodowany odsłoniętymi kanalikami zębinowymi można niwelować na kilka sposobów. Często polecane są pasty i płukanki dla wrażliwych zębów, które zawierają różne substancje odkładające się w kanalikach i blokujące ich ujścia. Ich działanie jest natychmiastowe, ale krótkotrwałe, ponieważ substancje te wypłukują się z powierzchni zębów i problem powraca.
Laserowe leczenie nadwrażliwości powoduje zeszkliwienie, czyli stopienie otwartych kanalików, dzięki czemu trwale je zamyka. Zabieg polega na nałożeniu na powierzchnię zęba żelu fluorowego i naświetleniu przez kilka sekund. Jest bezbolesny, bezpieczny, długotrwały i często jednorazowy. W przypadku dużej nadwrażliwości może być konieczne wykonanie drugiego zabiegu. Można w ten sposób leczyć pojedyncze zęby lub kilka naraz.
Probiotykoterapia ProlacSan
Zabieg polegający na zaaplikowaniu probiotyku dentystycznego w postaci żelu do kieszonek dziąsłowych, który powoduje modyfikację biofilmu przez wprowadzenie „dobrych” bakterii (Lactobacillus Brevis i Plantarum). Zabieg najlepiej wykonać po serii laseroterapii.
Uzupełnieniem terapii jest zastosowanie tabletek do ssania. Można w ten sposób wspomóc rozwój prozdrowotnych bakterii aby wyeliminować rezerwuar patogenów w jamie ustnej.
Wizyty Recall (systematyczna kontrola)
Paradontoza jest chorobą przewlekłą i wymaga stałej kontroli. Recall, to systematyczne wizyty kontrolne celem utrzymania i monitorowania uzyskanej poprawy oraz niedopuszczenie do powrotu procesu zapalnego. Podczas tej fazy, co 3-6 miesięcy sprawdzamy krwawienie i stan dziąseł, co 6-12 miesięcy głębokość kieszonek dziąsłowych, warunki zgryzowe oraz ubytki próchnicowe,
co 2-3 lata zaleca się kontrolę radiologiczną, zlecając wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Podczas gojenia częstość wizyt higienizacyjnych ustalana jest indywidualnie, ponieważ zależy ona od postępów leczenia i tempa tworzenia się kamienia nazębnego.