Napięciowe bóle głowy

 

Napięciowe bóle głowy

Napięciowe bóle głowy

Napięciowe bóle głowy najczęściej spowodowane są odruchowym zaciskaniem zębów lub/i zgrzytaniem zębami podczas sytuacji stresowej, szczególnie jeśli stres nie jest jednorazowym problemem, tylko utrzymuje się przewlekle.

Bardzo prawdopodobne jest, że możemy pomóc pacjentom, którzy borykają się z przewleklym bólem głowy, a diagnostyka neurologiczna oraz diagnostyka obrazowa (tomografia, rezonanas magnetyczny) nie wykazują odchyleń od normy. Oczywiście najważniejsze jest przeprowadzenie na wstępie dokładnych badań przez specjalistów medycyny rodzinnej, przez neurologów, laryngologów, by wykluczyć organiczną przyczynę schorzenia. Jeśli jednak wyniki tych badań są w normie, a głowa boli często, zwłaszcza rano i w ciągu dnia oraz jest to ból o charakterze ciągłym, opasującym głowę (nie pulsującym), pojawia się w okolicy czoła, skroni i/lub potylicy głowy - to wysoce prawdopodobną przyczyną tego bólu jest bruksizm (czyli właśnie zaciskanie i zgrzytanie zębami).

Bóle migrenowe w odróżnieniu od napięciowych mają raczej charakter jednostronny, są pulsujące, często atak bólu poprzedza tak zwana aura i wbrew pozorom nie są aż tak częste jak napięciowe bóle głowy.

Możliwości leczenia napięciowych bóli głowy:

  1. Najlepsze byłoby ograniczenie stresu - w tej mierze raczej nie jesteśmy w stanie pomóc, tutaj pomaga terapia edukacyjna pokazująca jak redukować stres.
  2. Farmakoterapia - to co najczęściej ordynują lekarze ogólni, czyli leki przeciwbólowe oraz rozluźniające mięsnie przykręgosłupowe.
  3. Fizykoterapia - czyli rechabilitacja medyczna pod kierunkiem fizjoterapeuty (masaże, ćwiczenia itd.)
  4. Szynoterapia i terapia okluzyjna - to jest to, co możemy zdziałać my, jako lekarze stomatolodzy i naprawdę niejednego z naszych pacjentów rzeczywiście przestała boleć głowa od czasu, gdy noszą odpowiednio wykonaną nakładkę zwarciową, czyli szynę, a potem ewentualnie mają wykonaną rekonstrukcję zwarcia.

Szyna jest nieco podobna do wyjmowanego aparatu ortodontycznego i aby faktycznie pomogła musi być wykonana indywidualnie po dokładnym badaniu URNŻ (układu ruchowego narządu żucia). Niestety gotowe tak zwane ,,miękkie szyny relaksacyjne" które można kupić wysyłkowo, zazwyczaj jedynie nasilają problem, nie leczą go. Dlaczego tak jest? Otóż, jeśli włoży się pomiędzy zęby coś miękkiego, to szczęki odruchowo chcą się zacisnąć, tak aby to przegryźć. Miękkie nakładki noszone kilka godzin, jeszcze bardziej prowokują więc pacjenta do zaciskania zębów.

Z uwagi na to, że niepoddające się konwencjonalnemu leczeniu (czyli farmakoterapii) bóle głowy mogą mocno uprzykrzyć życie, chcielibyśmy pomóc na na tyle, na ile będziemy w stanie to uczynić.