Leczenie dzieci (pedodoncja)

 

Leczenie dzieci


Nowoczesne rozwiązania i najnowsze technologie

Leczenie dzieci (pedodoncja)

w tej dziedzinie kluczowym jest zyskanie zaufania dziecka

Na początku przedstawię zabawną anegdotkę z naszej praktyki. Niedawno przyszła do mnie stała pacjentka z mocno zepsutym zębem mlecznym, który należało usunąć. Zaproponowałam wizytę u chirurga stomatologicznego, na co dziewczynka zaprotestowała, że gdzie indziej nie pójdzie, bo tutaj nawet jak ugryzie pana dentystę w palec, to jej nikt nie skrzyczy!

Staramy się na ile możemy zyskać zaufanie naszych małych pacjentów, ale cudów też nie zdziałamy. Uważamy, iż ważniejsze od wykonania pięknych i kolorowych wypełnień w zębach mlecznych jest to, by nie zrazić dziecka leczeniem "na siłę" i nie wywołac dentofobii, dlatego czasami zamiast wypełnień wolimy stosować impregnację w zebach mlecznych u małych pacjentów.

Najwięcej oczywiście zależy od Rodziców - nie powinni stwarzać atmosfery "wyjątkowości" wizyty u stomatologa, nie powinni mówić "bądź dzielny/a" lub "pani/pan Ci nic nie zrobi" bo to wywołuje podejrzliwość i obawę u pociechy. Więcej proszę przeczytać w dziale poradniki.

Z ciekawostek różniących naszą praktykę od innych - uważamy, iż mocno zepsutych zębów mlecznych nie trzeba koniecznie pozostawiać w jamie ustnej w tak zwanym leczeniu otwartym, czyli "rozwierconych" . Takie zęby warto usunąć, ale koniecznie trzeba wtedy zrobić utrzymywacz przestrzeni dla zęba stałego. Cena utrzymywacza to 200 zł, a spokój bez "ropiejącego" zęba bezcenny. Oczywiście nie zawsze zawsze wykonanie utrzymywacza jest możliwe, dlatego przed usunięciem mleczaka, zapraszamy na konsultację.