Higiena jamy ustnej u pacjentów użytkujących uzupełnienia protetyczne

Higiena jamy ustnej u pacjentów użytkujących uzupełnienia protetyczne:

 

Niedostateczna lub niewłaściwa higiena jamy ustnej powoduje gromadzenie się płytki nazębnej i wielu mikroorganizmów bakteryjnych i grzybiczych, które negatywnie wpływają na pH śliny i błony śluzowej jamy ustnej. To z kolei może powodować próchnicę, stany zapalne, choroby dziąseł i przyzębia. Niewyleczone infekcje jamy ustnej mogą wywołać choroby układu krążenia, czy oddechowego. Mają też negatywny wpływ na korę mózgową. Zatem regularna i odpowiednia higiena jamy ustnej osób z protezami dentystycznymi to kwestia nie tylko estetyki, ale też zdrowia.

 

Higiena jamy ustnej u pacjentów, którzy mają protezy stałe (implanty, mosty, korony)

Osoby, które mają zamontowane protezy stałe powinny używać specjalnych szczoteczek i nici dentystycznych. Warto też korzystać ze specjalnych irygatorów wodnych.

 

Higiena jamy ustnej u pacjentów, którzy mają protezy ruchome

Protezy ruchome, po wyjęciu z ust, powinno się szczotkować wodą i pastą do protez oraz moczyć w płynie do płukania ust lub w specjalnych roztworach z wodorowęglanem sodu.

 

Specjalistycznych szczoteczek i środków do czyszczenia protez jest bardzo dużo. Wśród nich są pasty, tabletki i proszki. Warto skorzystać z wiedzy specjalistów Perfectdent, którzy doradzą jaką metodę higieny wybrać.

 

  • przy pojedynczych koronach lub licówkach nie odbiega od zaleceń ogólnych, tylko trzeba dokładniej szczotkować przydziąsłowo okoronowane zęby.
  • przy mostach protetycznych – koniecznie trzeba dodatkowo czyścić miejsce pod przęsłem mostu, inaczej tworzy się tam nisza dla bakterii i stan zapalny, co skutkuje przerostami dziąseł oraz niejednokrotnie próchnicą zębów filarowych, a więc w efekcie utratą mostu. Do czyszczenia miejsca pod przęsłem służą specjalne nici mające sztywne zakończenie w formie żyłki ułatwiające wsunięcie nici pod przęsło, a także irygatory i szczoteczki interdental.
  • protezy wyjmowane powinny być myte pastą do protez i na noc gdy nie są użytkowane przechowywane na sucho, by nie namnażały się na nich bakterie.