Higiena jamy ustnej przy paradontozie

Higiena jamy ustnej przy paradontozie

Paradontoza to jedna z najczęściej występujących chorób przyzębia, która najczęściej jest efektem infekcji i stanów zapalnych dziąseł. Dziąsła są opuchnięte, zaczerwienione oraz krwawią. Nieleczona paradontoza jest groźna i może doprowadzić nawet do wypadania zębów.

 

Paradontoza to choroba osób dorosłych, a ryzyko chorób przyzębia rośnie wraz z wiekiem. Wrażliwość zębów, krwawienie i ból pojawiające się w trakcie szczotkowania zębów oraz nieświeży oddech to pierwsze objawy, które mogą świadczyć o paradontozie.

 

Rozwojowi choroby sprzyjają bakterie oraz gromadząca się na zębach płytka nazębna i kamień. Dlatego najlepszą metodą zapobiegania paradontozie jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie, najlepiej z zastosowaniem specjalistycznej pasty do zębów zawierającej fluor i np. chlorheksydynę. Bardzo ważne jest dokładne nitkowanie, które usuwa bakterie z przestrzeni między zębami oraz płukanie jamy ustnej. Raz na pół roku niezbędna jest profesjonalna higienizacja w gabinecie stomatologicznym. Konieczne są regularne wizyty u stomatologa, ponieważ uszkodzone wypełnienia, czy brak wypełnień w zębach mogą powodować tworzenie się stanów zapalnych w jamie ustnej. To prosta droga do paradontozy. Nieleczona paradontoza jest groźna, doprowadza nie tylko do wypadania zębów, ale też do chorób ogólnoustrojowych, zwiększa ryzyko zawału serca, udaru i choroby Alzheimera.

 

W profilaktyce paradontozy liczy się też zdrowy styl życia – dieta o niskiej zawartości cukru, nieużywanie tytoniu oraz picie dużych ilości wody codziennie. Na choroby przyzębia bardziej narażone są też osoby o osłabionej odporności, chore na cukrzycę oraz kobiety, u których występują zmiany hormonalne.

 

Jak dbać o higienę jamy ustnej, gdy paradontoza jest już faktem? To trudniejsze zagadnienie. Tutaj najczęściej samo szczotkowanie nie wystarczy. Konieczne jest stosowanie irygatorów do jamy ustnej oraz specjalnych szczoteczek typu „interdental”. Jak dokładnie posługiwać się tymi przyrządami, najlepiej dowiedzieć się w trakcie wizyty u stomatologa. Wskazane są też specjalne pasty, płyny do irygacji oraz żele do smarowania dziąseł po zabiegach higienicznych.