Ból dziąsła i ruszające się zęby – przyczyny i leczenie

Ból dziąsła i ruszające się zęby - przyczyny i leczenie

Niedawno dowiedziałam się od naszych pacjentów, że powody tego stanu nie są powszechnie znane, pomimo iż problem ten dotyczy nawet do 70% Polaków. Przyczyną  jest choroba przyzębia, czyli paradontoza. Jako lekarz stomatolog myślałam, że nazwa PARADONTOZA, to rzecz oczywista, bo przecież uczyłam się o tym na studiach, każdy dentysta ma nawet taki przedmiot na uniwersytecie. To co jest  dla ludzi po studiach dentystycznych oczywiste, nie musi być przecież znane powszechnie, stąd wynikało moje błędne mniemanie. Podobnie ja nie znam przecież wielu fachowych określeń z innych dziedzin niż moja. Z pokorą stwierdziłam więc, że muszę umieścić w naszym blogu kilka określeń jakie stosowane są w mowie bardziej zrozumiałej dla każdego, niekoniecznie tylko dla stomatologa.

Często słyszy się, że wujek, ciocia palcami wyjmowali sobie zdrowe zęby, że z biegiem czasu w naturalny sposób traci się zęby, choroba przyzębia jest nieuleczalna. Można także powiedzieć – zęby wędrują, dziąsła są wrażliwe, mam chwiejące się zęby, bolące dziąsła, miękkie dziąsła, wypadające zęby,  podczas mycia wypluwam krew, mam nieświeży oddech, nie mogę ugryźć twardych rzeczy, dziąsła mi krwawią, pojawia się furtka między jedynkami, starsi ludzie nie mają zębów, leci krew przy myciu zębów, ropa płynie z dziąseł, zęby są słabe, dziąsła spuchnięte. 

Listę określeń dotyczących paradontozy postaram się jeszcze uzupełnić, jeśli usłyszę kolejne nazwy.

Tak naprawdę wcale nie muszą dziać się te wszystkie problemy, diagnozę powinien postawić lekarz, na wizycie konsultacyjnej. Paradontoza jest jak najbardziej możliwa do wyleczenia, choć wymaga innego podejścia niż reszta chorób dotyczących zębów, ale o tym następnym razem.

Dziękuję Pacjentce, która powiedziała mi, że musiała jechać z Kielc do innego miasta, głównie po to, by dowiedzieć się jak nazywa się choroba z powodu której ruszają jej się zęby, aby móc potem wpisać w wyszukiwarkę nazwę ,,periodontolog kielce”, przyjść na konsultację i dzięki temu pomoc uzyskała w naszej praktyce.  

Naprawdę cenne są takie rozmowy.

                                     Jeszcze raz dziękuję – Izabela Stamirska