Jak zapobiegać próchnicy zębów?

Jak zapobiegać próchnicy zębów?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista – prawidłowo szczotkować zęby. Nie jest to jednak tak oczywisty temat, jak mogłoby się wydawać. Przyznam się szczerze, że prawidłowo myć zęby nauczyłam się dopiero na studiach stomatologicznych, a wiadomo nie każdy takie studia kończy :))

Chciałabym się więc tą „tajemną” wiedzą z Państwem podzielić. Moim zdaniem najlepsza, w sensie – łatwa i skuteczna metoda – to metoda Fonesa, czyli wykonywanie bardzo małych ruchów okrężnych szczoteczką położoną prostopadle do zęba. Najważniejsze jest to, aby dokładnie wyczyścić wszystkie powierzchnie każdego zęba i żadnego z nich nie ominąć.
Zaczynamy więc np. od górnej szczęki, od strony prawego ucha i przykładamy szczoteczkę od strony policzkowej na bocznej powierzchni ostatniego zęba tak by włókna szczoteczki dokładnie dochodziły do dziąsła i nieco wchodziły też pod dziąsło, do kieszonki dziąsłowej. Wykonujemy 10 malutkich kółeczek, po czym przesuwamy szczoteczkę o jeden ząb i tak po kolei, dokładnie, powoli aż dojdziemy do ostatniego zęba po stronie lewej, wtedy czubkiem szczotki omiatamy tylną powierzchnię tego zęba i przechodzimy na stronę podniebienną, również powoli po kolei, omiatając dokładnie ząb po zębie. To samo wykonujemy na dolnych zębach. Wszystko razem powinno trwać nie mniej jak dwie – trzy minuty.

Jeśli dziąsła przy szczotkowaniu krwawią, nie znaczy to, że je szczotkowaniem uszkadzamy, ale że wczoraj, przedwczoraj, tydzień temu, a może i dawniej szczotkowaliśmy zęby nieprawidłowo i w kieszonkach dziąsłowych oraz na zębach namnożyły się bakterie powodujące próchnicę i zapalenie dziąseł.
Rano należy wyszczotkować zęby po śniadaniu, dobrze byłoby też po obiedzie, a wieczorem po ostatnim posiłku.