Aparaty stałe

Jest to idealne i skuteczne rozwiązanie dla osób pragnących mieć piękny uśmiech oraz komfortowe zwarcie, gdy z natury niestety tak nie jest. Można je zakładać pacjentom w każdym wieku (oczywiście oprócz małych dzieci).

 

Poza wizualnie widocznymi zamkami (potocznie zwanymi ,,klamerkami”) i łukami (,,drucikami”) czasami muszą być zastosowane elementy montowane od strony podniebienia lub języka, co na czas adaptacji do aparatu zmienia wymowę, ale rodzaj aparatu zawsze musi być dobrany indywidualnie i jest to ustalane zanim rozpoczniemy leczenie.

 

Zazwyczaj stosuję aparaty z zamkami metalowymi, czasami jeśli ma to znaczenie dla pacjenta – z zamkami kosmetycznymi (w kolorze zęba), a dla osób które nie mogą co miesiąc zgłaszać się na wizytę z uwagi na odległe miejsce zamieszkania – polecam zamki samoligaturujące. Nie pracuję zaś żadną metodą lingwalną (czyli nie zakładam zamków jedynie od strony języka).

 

Leczenie zazwyczaj trwa dwa lata plus/minus pół roku. Czasami przy małych wadach nawet poniżej roku.

 

Fenomenem aparatów stałych jest fakt, że wargi i policzki oraz język do czegoś co jest zamontowane na stałe, przyzwyczajają się bardzo szybko, tak jak każdy człowiek do ubrania i po kilku dniach nie przeszkadzają już wcale lub prawie wcale. 

Niektórzy niepokoją się tym, że leczenie może boleć. Tak naprawdę doznanie jakie pojawia się podczas działania aparatu, to bardziej  uczucie ciągnięcia oraz początkowo dyskomfort podczas gryzienia. Wystarczy wtedy jeść pokarmy miękkie, rozdrobnione, ale po kilku dniach ten dyskomfort mija i wtedy wybór kulinariów staje się o wiele szerszy. W moich aparatach stosuję też łuki (druciki) termalne, tak że wystarczy napić się chłodnej wody, przeciągnąć po zamkach kostką lodu lub w chłodniejsze dni po prostu na chwilę unieść wargę, by dyskomfort zniknął. Na etapie adaptacji zalecam też stosowanie wosku ortodontycznego, który każdy pacjent dostaje u nas na wizycie, na której zakładany jest aparat, tak aby zabezpieczyć policzki przed dotykiem zamków. Po kilku dniach wosk najczęściej nie jest już potrzebny.

 

Po leczeniu konieczna jest retencja, czyli noszenie przyklejonego od strony językowej drucika na dolnych zębach oraz aparatu wyjmowanego według ustalonego harmonogramu, by zęby dalej stały ładnie i równo. Czasami może być konieczna długoczasowa, a nawet długoletnia retencja po leczeniu dopóty, dopóki pacjent dalej chce mieć piekny uśmiech, bo natura niestety bywa krnąbrna i lubi psuć to co naprawimy…

 

Dla diagnostyki jaką drogą poprowadzić leczenie, potrzebuję wizyty wstępnej – koszt 100 zł, wykonania modeli – 50 zł oraz potrzebuję dwóch rtg – OPG (pantomogramu) i tele bocznego (rtg z profilu) na które daję skierowanie na wizycie. Następnie sporządzam plan leczenia (cena100 zł) i daję indywidualny pisemny kosztorys. Nie jestem więc w stanie nawet orientacyjnie telefonicznie odpowiedzieć jaki będzie koszt leczenia, czy założenia aparatów zanim zobaczę pacjenta.